Micro Touch Mach Windows All In One LCD Touch Screen Computer PN M1-156IC-W5-A2
Specifications
System Configuration
Processor: i5-1245UE 3.3GHz 10 core Gen 12
GPU: Intel®, Iris® Xe Graphics for i5 CPU
System Memory: 16GB
Storage Device: 256GB
TPM: 2.0 for Windows 11 support
Wi-Fi & Bluetooth: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.2 (Support BLE)
Touch LCD Display
Touch Screen: Projected Capacitive, 10 points
Brightness: 450 nits (No Touch), 400 nits (PCAP)
Surface Treatment: Etched Anti-Glare, Optical Bonding
Contrast Ratio: 1000:1
Aspect Ratio: 16:9
View Angle: H: 178˚, V: 178˚
Hardness: 7H Hardness durable glass
I/O Ports
USB Port: 2 x USB-C (PD in/out), 4 x USB-C (peripheral connection), 4 x USB 3.0 Gen 1 Type A
LAN Port: 1 X RJ45 Gigabit Lan
Video Port: 1 x HDMI (up to 1920 x 1080 @60Hz), 1 x USB-C (Alt mode + PD out 12V@3A+USB 2.0)
Audio Port: 1 x Audio-Output (3.5 mm Mini-Jack)
Power Input: 180W 24V DC in
Operating System
OS: Windows 10 IoT 2021 LTSC
Physical Properties
Speaker: 2 x 2W Stereo
Orientation: Portrait/landscape/tabletop
Housing Color: Black
Construction: Plastic, Glass, SECC Metal
Compliance: Front Panel IP65 Compliant
Dimensions (W x H x D) mm: 378.03 x 227.34 x 34.5 mm (without stand)
Carton (W x H x D) mm: 443 x 293 x 156 mm (without stand)
Weight (kg): 2.38 kg (without stand)
Weight (kg): 4.63 kg (carton, without stand)
VESA: 100 x 100 mm
Ball Drop/IK: IK07
Safety
Certifications: CE, FCC, UL/cUL, NOM, RoHS, UKCA
Environment
Operating Temperature: 0˚C ~ 40˚C, 20% ~ 80% RH. Non-Condensing
Storage Temperature: -20˚C ~ 60˚C, 20% ~ 90% RH. Non-Condensing
Optional Peripheral
Expansion Hub: MA-HUB-A1
MSR: MA-MSR-A1
Camera: MA-CAM-A1
Light Bar: MA-LBAR-A1
Bar Code Scanner: MA-SCAN-A1
M1-156IC-W5-A2
Category: Brand:
Description
Micro Touch Mach Windows All In One LCD Touch Screen Computer PN M1-156IC-W5-A2 is a high-performance, versatile, touch computer that combines  commercial-grade robustness with a consumer-grade design. This built for purpose computing platform features the unprecedented performance of the 12th generation Intel® Core™ i5 processor. The Mach AIO is equipped with a bright 15.6”, full HD, 8-bit, LED panel. It features a projected capacitive, 10-point touch sensor and advanced optical bonding with an etched anti-glare surface. This technology increases clarity and viewing angle, while simultaneously reducing distracting reflections and fingerprints. Smart peripherals include: 2D bar code scanner, multi-color LED status bar, 8MP camera, 3-track MSR, and a port expansion hub. The result is the modern, stylish look you want, the superior performance you need and the versatility for any application.
Featured Specifications
  • Size: 15.6″ TFT LCD
  • OS: Windows 10 IoT 2021 LTSC
  • Maximum Resolution: 1920 x 1080
  • Contrast Ratio: 1000:1
  • Aspect Ratio: 16:9
  • View Angle: H: 178˚, V: 178˚